Píšu pro vás, manažery, jednoduché, užitečné a použitelné návody, jak řešit každodenní pracovní situace.

Jmenuji se Zuzana Nováková a od mala jsem milovala čísla. Původně jsem chtěla být pokladní, ale jako typický šprt se samými jedničkami (kromě tělocviku) jsem to dotáhla až na vysokou. Láska k číslům mi zůstala a tak jsem se během všech svých zaměstnání motala okolo účetnictví a finančních analýz.

V prvním zaměstnání jsem si vzala do hlavy, že jednou budu manažerem. Už si nevzpomenu na důvod, proč mě to vedení lidí tak lákalo. Možná to bylo tím, že máma vedla personální oddělení a když nebyla v práci, tak o ní aspoň mluvila :)

Uběhlo pár let a můj sen se naplnil. Stala jsem se šéfovou čtyřčlenného týmu finančních analytiků v GE Money Bank. Začátky byly krušné, místo čtyř analytiků byli jen dva a ještě k tomu nezkušení. A před námi nejhektičtější a nejnáročnější období roku - doba plánování.

Co vám budu povídat, asi to znáte. Makala jsem jak šroub a přesto jsem stíhala jen hasit požáry. Nebyl čas zjišťovat, co to vlastně znamená vést lidi. To přišlo až později. Nábory, zaučení, kontroly, zpětné vazby, hodnocení, motivace, výpovědi, atd.

Postupně jsem zjišťovala, že být skvělým analytikem je něco jiného než být skvělou šéfovou. A že si musím osvojit úplně jiné schopnosti, než které jsem dřív potřebovala.

Trvalo mi další čtyři roky, než jsem byla se svým manažerským výkonem spokojená. Už mě nepřekvapila žádná situace, tým byl spokojený a stejně tak můj šéf.

A jak se říká, že v nejlepším je třeba přestat, tak tím jsem se řídila a v nejlepším odešla na mateřskou. :)

Při předávání práce mému nástupci, členovi mého týmu, jsem si uvědomila, jak jsou ty manažerské začátky těžké. Obzvlášť když vám firma nezaplatí žádné školení a musíte si na vše přijít sami. A protože mě moc bavilo předávat mu své zkušenosti a on si to pochvaloval a bylo to pro něj užitečné, vznikl z toho e-book Manuál začínajícího manažera a celý tento blog.

Pevně věřím, že vám mé návody a zkušenosti taky usnadní vaše první manažerské měsíce.

KDE JSEM SVÉ MANAŽERSKÉ ZKUŠENOSTI ZÍSKALA?


Moneta (GE Money Bank)
OPEX & Investments Manager

 • 5 let, z toho 2 roky manažerkou
 • 4 podřízení
 • Jak mě vnímalo vedení banky - dodržuje termíny, odevzdává kvalitní práci, často přichází s dokončenou prací, kterou jí ještě nikdo nezadal
 • Jak mě vnímal můj tým - nápomocná, férová, podělí se o své znalosti a zkušenosti, záleží jí na naší spokojenosti, stojí za námi, někdy moc tlačí na pilu a chce být nejlepší za každou cenu
 • Co jsem se naučila - jsou věci, které neovlivním, a není třeba se pro to trápit
 • Kdy jsem překonala sebe sama - odešla jsem, i přestože mě tam drželi skvělí lidé

Equa Bank
Planning & Forecasting Manager

 • 2 roky manažerkou
 • 2 podřízení
 • Jak mě vnímalo vedení banky - stejně jako v GE
 • Jak mě vnímal můj tým - stejně jako v GE, ale zklidněná a méně tlačící na pilu
 • Co jsem se naučila - perfekcionismus je fajn, ale v rozumné míře, jinak je to cesta k přepracování
 • Kdy jsem překonala sebe sama - výpověď podřízenému, který nepracoval podle mých představ a přiznání všech chyb, které jsem udělala

KDE  ZAČÍT?


Tahák pro úspěšné manažery

Získejte zdarma praktické tipy, díky kterým jednoduše zvládnete každodenní práci podle vašeho očekávání.