Jak se nenechat rozhodit neustálými změnami

Ráno přijdete do práce a v hlavě máte jasný plán toho, co se musí ten den udělat. Víte, čemu se budete věnovat vy a co musí udělat vaši podřízení.

Otevřete si e-mail od svého šéfa a najednou je vše jinak. Je potřeba udělat jinou důležitější práci.

Váš plán se zhroutil jak domeček z karet.

Pokud jste jako já málo flexibilní a silně plánovací typ, není to pro vás lehká situace.

Roky jsem se učila s těmito situacemi srovnat a zbytečně se jimi nenechat stresovat. Vám nabízím pár osvědčených tipů, díky kterým tyto situace zvládnete v relativním klidu a bez stresu.

Přijměte fakt, že změna je život

Konzervativní jedinci nemají rádi změny. Změna hatí jejich plány a oni je pak musí přehodnotit. Musí vymyslet nový plán.

Jenže drobné změny se dějí každou chvíli a ty zásadní skoro každý den. Aspoň v manažerském světě ano. A tak je nutné přijmout fakt, že změny se budou dít každou chvíli a nenechat se tím stresovat.

Je to těžké, ale ze své zkušenosti vám můžu potvrdit, že se to dá.

Snažte se porozumět důvodům ke změně

Můj logický mozek změny přijímal daleko lépe, když jsem:

  • věděla, proč ke změně došlo;
  • znala důvody k tomu, proč je nový úkol důležitější než ty, které jsem měla v plánu ten den udělat;
  • věděla, proč vlastně nový úkol máme dělat.

V takovou chvíli můj mozek většinou sám uznal, že je nutné tento úkol udělat přednostně a již se tím dál nezabýval. A když tomu tak nebylo, snažila jsem se proti rozhodnutí šéfa vznést námitky. Někdy mi to prošlo, jindy ne. A i když jsem si o finálním rozhodnutí šéfa myslela cokoliv, respektovala jsem ho.

Může se vám zdát, že je zbytečné vynakládat úsilí a čas na diskuzi se šéfem ohledně nového úkolu a jeho důležitosti. Jistě byste za tu dobu již stihli část úkolu udělat. Jenže to, co vám šéf odpoví, vám může dát úplně jiný pohled na úkol i aktuální dění ve firmě, než který vidíte ze své pozice vy.

Dejte si pauzu

Když se vám nepodaří změnu jednoduše akceptovat, dejte si pauzu. Odejděte se projít, koupit si svačinu, na záchod atd. Prostě udělejte cokoliv, co vás zklidní.

Během pauzy se snažte zhluboka dýchat přes hrudník až do břicha. Když jsme naštvaní nebo stresovaní, máme tendenci dýchat mělce jen do hrudníku, a to ještě dále zhoršuje vnímání změny.

Já třeba nedokážu ve stresu vědomě dýchat hluboce a tak jsem si našla způsob, který mě k tomu donutí – chodím po schodech. To mě rozdýchá raz dva a ani si toho nevšimnu. :)

Přehodnoťte svůj (a týmový) denní program

Když už jste se se změnou sžili, přehodnoťte původně plánovaný program pro vás i váš tým, určete nové priority a rozmyslete si, které úkoly delegujete.

Změny komunikujte svému týmu, aby každý věděl, čemu se ten den má věnovat.

 

Co by se vám mohlo hodit:


10 PRAKTICKÝCH TIPŮ,

díky kterým zvládnete udělat více práce za stejný čas.

Tahák pro úspěšné manažery

Stáhněte si je zdarma kliknutím na obrázek.

Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.