Jak si přestat vyčítat každou chybu

Když jsem byla ve své první manažerské pozici, strašně mi záleželo na tom, abych uspěla. Byl to můj cíl, být manažerkou. A úspěšnou. Byla jsem z toho svého cíle neustále ve stresu. Obávala jsem se, že nedělám dost pro svůj úspěch. A tak jsem se tlačila do ještě větších výkonů. Celé to stálo na mém přesvědčení, že musím být ve všem perfektní a nikdy, opravdu nikdy, nesmím udělat chybu.

Jenže jako každý smrtelník, i já jsem někdy udělala chybu. A když už, tak pořádnou. Do očí bijící. Jen já jsem ji kupodivu neviděla. :)

I když mi nedělalo problém své chyby přiznat, vždy jsem se trápila ještě x měsíců poté, co se mi chyba stala.

zoufalá žena se opírá o strom

Dnes už vím, že to bylo naprosto zbytečné a do jisté míry sebedestruktivní chování, stále si opakovat a vyčítat něco, co se stalo v minulosti a co stejně nezměním. Časem jsem se naučila, jak s tím zacházet tak, abych se ve svých chybách nerýpala zbytečně dlouho a přesto se z nich poučila.

Své postupy teď sdílím i s vámi a doufám, že si najdou právě ty z vás, kteří máte podobné potíže.

Jak o chybě uvažovat, abyste byli v pohodě

  • Přijměte fakt, že chyby se stávají. Úplně každému. A když někdo tvrdí, že nechybuje, tak pěkně kecá. :)
  • Vnímejte chybu jako možnost něco vylepšit a něčemu novému se naučit. Protože jsem své chyby vnímala jako známku své nedokonalosti a já chtěla být dokonalá, nechtěla jsem je za žádnou cenu opakovat. Proto jsem hledala možnosti, jak stejnou chybu už nikdy nezopakovat.  Když to šlo, tak jsem vymyslela způsob, jak chybu systémově odhalit. A když jsem chybu udělala z mé nevědomosti, rychle jsem si potřebné znalosti doplnila. Takže mé chyby obvykle vedly k pokroku. Stejně k tomu můžete přistoupit i vy.
  • Za chybu se nepranýřujte. Jasně, je to blbý, že jste udělali chybu. Jenže teď už na tom stejně nic nezměníte. Už se to stalo a tím, že se budete jakkoliv obviňovat, chybu neodčiníte. Prostě udělejte všechny kroky k opravě chyby, prevenci stejné chyby v budoucnu, a tím je konec. Zapomeňte na to, že jste nějakou chybu udělali, protože do budoucna jste to již ošetřili. A víc nemá smysl se tím zabývat. Věnujte svou mozkovou kapacitu jiným bohulibým činnostem.
  • Každý někdy udělá chybu. Jen se nikdo svými chybami nechlubí, protože by pak ostatní ztratili iluzi o jeho dokonalosti. Takže v tom nejste sami, i když se to tak může zdát.

Nikdo není neomylný

nikdo není dokonalýJestli taky trpíte touhou po dokonalosti a bičujete se za každou svou chybu, začněte o tom uvažovat jinak a uvidíte, že vás to hodí do většího klidu. :) Ve větším klidu uděláte méně chyb, takže ve výsledku dospějete přesně k tomu, po čem toužíte – menšímu množství chyb a větší pohodě. :)

Jestli chcete minimalizovat množství svých chyb a přiblížit se tak k dokonalosti, nesmí vám uniknout e-book 4 zásadní chyby začínajících manažerů. Zjistíte v něm, které chyby to jsou a jak se jim můžete jednoduše vyhnout. Stáhněte si ho zdarma zde. >>>

Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.