Je prosba o radu ukázkou mé neschopnosti?

Jsem ješitný člověk a nebojím se to přiznat. Kdybych ješitná nebyla, určitě bych to nedotáhla tak daleko. Svou ješitnost beru jako zásadní vlastnost, která mi umožnila se dostat na manažerskou pozici. Ješitnost byla tou, která mě pokaždé vybičovala k ještě větším a ještě lepším výkonům.

Ale také to byla ješitnost, která mě málem položila. Touha udělat vše dokonale, k plné spokojenosti šéfů a lépe jak ostatní, mě málem dovedla k syndromu vyhoření. Kvůli své ješitnosti jsem málokdy šla za šéfem s tím, že si s něčím nevím rady a ať mi pomůže. Chtěla jsem si se vším poradit sama a ukázat tak, že jsem nejlepší.

Ješitnost má dvě strany mince a je jen otázkou, jak je vybalancovat.

Jak ješitnost usměrnit?

Ješitnost úzce souvisí se sebevědomím. Potřeba dokázat, že na to mám, nebo že jsem nejlepší ukazuje na nedostatečné sebevědomí. Aspoň to byl můj případ.

Svou ješitnost se mi podařilo usměrnit až ve chvíli, kdy jsem si začala být vědoma své vlastní hodnoty a přestala se snažit ostatním ukázat, že na to mám. V tu chvíli mi také začalo být jedno, že žádostí o radu svému šéfovi ukážu, že něco neznám nebo že si s něčím nevím rady.

učený z nebe nespadlJak říká české přísloví – učený z nebe nespadl. Rodiče nám to obvykle říkají už v dětství, pravý význam však většina z nás pochopí až v dospělosti. :)

Pohled vašeho šéfa na žádost o radu

A teď se přepneme do pohledu rozumného šéfa a koukneme se na to z jeho strany. Co mu vaše žádost o radu signalizuje?

  • Že ho považujete za způsobilého vám poradit. Tento pohled hraje na jeho ješitnost.
  • Že se raději zeptáte, než abyste něco udělali špatně. To zvyšuje jeho důvěru ve vás, protože se může spolehnout na to, že se raději poradíte, než byste něco udělali špatně.
  • Že si v takovéto situaci ještě nevíte rady a že si tuto (a jí podobné situace) má ohlídat. To není nic špatného, naopak to můžete chápat tak, že vám jeho kontrola kryje záda.
  • Že by vám měl předat své znalosti a zkušenosti, abyste se ho příště nemuseli ptát a v podobné situaci si byli schopni poradit sami.

Jak vidíte, žádný z pohledu rozumného šéfa není, že jste blbec nebo že jste neschopný. Proto není důvod se bát poprosit o radu.

Obzvláště pokud máte jen trochu vstřícného šéfa, určitě využijte jeho zkušeností a ptejte se ho. Můžete se tak přiučit spoustě nových věcí, které využijete ve své další kariéře.

Hodilo by se vám víc jednoduchých návodů pro každodenní manažerské situace?

MANUÁL ZAČÍNAJÍCÍHO MANAŽERA

Jedinečná příručka pro všechny začínající manažery, která vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry.

Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.

Komentáře