Když už si na pohovoru vyberete nového podřízeného, obvykle jste šťastni, že máte splněno. Těšíte se na to, že vám a celému týmu ubyde práce a už se moc nerozmýšlíte nad tím, co všechno připravit předtím, než vám podřízený nastoupí.
Abych vám ulehčila práci, dala jsem dohromady 5 nejzásadnějších věcí, které byste měli připravit ještě před jeho nástupem, abyste měli klidné první dny.
Mít se kam posadit je základ. Proto jako první zařiďte, aby si měl kam sednout. Ideálně poblíž vás a v rámci vašeho týmu. To samozřejmě platí jen pro firmy, kde má každý přidělené své pracovní místo a nepracuje zrovna z toho místa, kde je volno.
Většina z nás potřebuje k práci počítač a v mnoha firmách je jeho přidělení problematickým bodem. Zažila jsem, že přidělení počítače trvalo 2-3 dny i přestože bylo o počítač zažádáno měsíc dopředu (opravdu nekecám).
Pro nového člověka je dost frustrující, když nastoupí do nové firmy, je natěšený na novou práci (která je nejspíš na počítači) a on dva dny sedí bez počítače a může tak maximálně studovat tištěné materiály, které jste mu předpřipravili.
Také si dopředu rozmyslete a dohodněte s IT oddělením, jestli podřízený potřebuje stolní počítač nebo notebook. A rovnou se s IT oddělením dohodněte na požadovaném výkonu počítače, nainstalovaných aplikacích a přístupech, které bude nový člověk pravidelně využívat.
Pokud nemáte erární kancelářské potřeby někde ve skříni, kde by si mohl podřízený sám vybrat, určitě mu hned na první den připravte nějaký blok a propisku, ať si může všechny důležité věci zapsat. Je fajn mu k tomu dát i nějaké lepíky a zvýrazňovače, kdyby jeho způsob psaní poznámek toto vyžadoval.
Na začátku je nutné si vyhradit čas, kdy nového podřízeného seznámíte s kolegy, s firmou, s pracovní dobou a s uspořádáním kanceláří (třeba kam si dojít na záchod, kde je kuchyňka apod.).
Kromě toho byste si měli vyhradit čas na to, abyste ho seznámili s jeho pracovní náplní a očekáváním, která na něj a jeho výkon budete klást.
Připravte mu také materiály, které bude studovat v době, kdy se mu nikdo nebude věnovat. Můžou to být tištěné materiály nebo jen odkazy na soubory v počítači (pokud už ten počítač bude mít).
Tyto materiály připravujte s ohledem na to, co je opravdu podstatné a co nový člověk využije hned první měsíc. Nemá smysl mu dávat studovat něco jen proto, aby se nějak zabavil a on to potom nikdy nevyužije.
Hodilo by se vám víc jednoduchých návodů pro každodenní manažerské situace?
MANUÁL ZAČÍNAJÍCÍHO MANAŽERA
Jedinečná příručka pro všechny začínající manažery, která vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry.