Zvýší strach a nejistota výkon podřízených?

Nedávno jsem četla knížku Bábovky od Radky Třeštíkové. Zaujala mě v ní postava manažerky Renaty. Manažerky, která byla na své podřízené velmi přísná. Když měl přijet šéf personálního z ústředí, svolala si všechny své podřízené do zasedačky místo oběda a sdělila jim, že dnes budou padat hlavy.

Co by ve vás toto sdělení vyvolalo? Já být jejím podřízeným, určitě se začnu bát o své místo, a to nehledě na to, jestli si myslím, že to může být právě moje hlava, která dnes padne. A stejně tak bych se o místo obávala, i když bych v té firmě nebyla spokojená. Přece jen složenky musíme platit každý…

Takové uvažování je vlastní mnoha lidem, a proto jsou stále tací manažeři, kteří ve svých podřízených rádi vzbuzují pocit nejistoty a strachu.

Strach jako způsob, jak donutit lidi více pracovat?

Jedna z firem, kde jsem pracovala, udržovala po x let podobnou vlnu strachu mezi svými zaměstnanci. Každý věděl, že pravidelně dvakrát do roka přichází vlna vyhazovů. A taky každý věděl, že se vyhazují nejenom neschopní nebo přebyteční lidé, ale častěji to schytají ti velice schopní a klíčoví zaměstnanci.

Nikdo si nemohl být jist tím, že zítra bude mít kde pracovat.

V této firmě vládla atmosféra strachu a hrozícího nebezpečí. Nezáleželo na tom, jestli byl zaměstnanec schopný a odváděl kvalitní práci. Neustále byla jeho pozice v ohrožení. Zajímavé bylo, že lidé si na to natolik zvykli, že o tom vtipkovali. Jejich výkony se po prvotním přidání vrátily zpátky do normálu nehledě na strach.

Z toho soudím, že atmosféra strachu jako způsob tlaku na výkon je neefektivní. Lidé se s tím časem smíří a ignorují to.

Jaká je alternativa k atmosféře strachu?

Simon Sinek ve velice inspirativním vystoupení pro TED talks říká, že dobrý lídr vzbuzuje ve svých lidech pocit bezpečí. Přirovnává to k dávným dobám, kdy bylo absolutně nutné důvěřovat ostatním z tlupy, že budou v noci hlídat, zatímco spící v jeskyni se budou cítit bezpečně.

A hned dodává, že když se podřízení budou cítit bezpečně, nebudou plýtvat svou energii na obranu svých pozic, ale budou ji věnovat práci. To ve finále znamená, že bude jejich práce lépe odvedena.

Video si pusťte tu.

Co má manažer dělat, aby ve svém týmu vzbudil pocit bezpečí?

  • Buďte konzistentní v kritériích pro hodnocení zaměstnanců.
  • Vzbuďte v podřízených důvěru ve vaše slovo a jednání.
  • Když něco slíbíte, dodržte to. A když to nejde dodržet, vysvětlete proč.
  • Buďte konzistentní ve svých názorech a jednání. Rychlé a nevysvětlené změny vzbuzují pocit nepředvídatelnosti.
  • Informujte podřízené o dění ve firmě.
  • Braňte podřízené před neopodstatněnými útoky jiných.

Když se toho budete držet a když zároveň budete dodržovat další postupy, získáte loajální tým, který se za vás postaví i ve zlých časech, bude pro vás pracovat rád a jehož výkon bude ideální.

Jaké další postupy mám na mysli? To se dozvíte tady. >>>

 

Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.

Komentáře