Dva přístupy k vedení lidí, ale jen jeden funguje

Existují dva protikladné přístupy k vedení lidí. Každý má něco do sebe, když se umí dobře nakombinovat a využít ve správný moment. Jeden z nich by se měl využívat jen sporadicky, přesto ho někteří manažeři využívají častěji, než by bylo vhodné.

První přístup je založen na tom, že předáváme moc svým podřízeným a podporujeme je v jejich samostatnosti, můžeme ho nazvat jako podporující přístup k vedení lidí. Druhý přístup je založen na tom, že my jsme ti, kdo mají moc a podřízení by se podle toho měli chovat, ideálně se nás a naší moci bát. Tento přístup budu nazývat jako  zastrašující.

vystrašené oči muže

Teď si asi říkáte, že své lidi dozajista nezastrašujete a že je naopak maximálně podporujete. Ale co děláte například v situaci, kdy podřízený nesouhlasí s vaším návrhem řešení konkrétního pracovního úkolu?

  1. Je vám to proti srsti, ale protože chcete ukázat zájem o jeho nápady, tak si jeho návrh vyslechnete. A pak zavelíte, že to má udělat podle vás.
  2. Nebo si vyslechnete jeho návrh a dáte mu konkrétní argumenty, proč ho nemůžete akceptovat?

Rozdíl v obou situacích je malý, přesto zásadní. V prvním případě se zdá, že se o jeho návrh zajímáte, ale ve skutečnosti už dopředu víte, že ho budete nutit to udělat podle vás. V druhém případě si dáte tu námahu a najdete argumenty, proč to podle jeho návrhu nejde.

Tak který přístup volíte? A za jakých okolností sklouzáváte do zastrašujícího přístupu? Když jste v časovém presu? A jak často v něm jste?

Já jsem zastáncem podporujícího přístupu za všech okolností a hned vám vysvětlím proč mi přijde jako lepší alternativa než zastrašování.

Jaký následek má zastrašování?

  • Strach umlčuje. Lidé vám neřeknou, že z vás mají strach, protože mají strach vám to říct.
  • Strach nutí lidi souhlasit jen proto, aby se vyhnuli konfrontaci s vámi.
  • Strach vyvolává vzdor. Ti, co se nebojí jít do konfrontace, do ní půjdou.
  • Strach po velmi krátkou dobu motivuje k velkému výkonu, ale v dlouhodobém horizontu z lidí nedostává to nejlepší.

Proč sklouzáváme k zastrašování?

  • Protože je to jednoduché a známé. Z pozice moci (my jsme ten šéf) je k zastrašování velice blízko. Cítíme, že máme moc nad podřízeným a jelikož se to v životě moc často nestává, užijeme si ji.

Já v tom vidím naši výchovu, kdy nás rodiče nutili poslouchat na slovo. A my se teď stavíme do stejné role jako naši rodiče. Máme zodpovědnost za tým, tak nás týme hezky poslouchej.

  • Protože chceme dosáhnout perfektních výsledků a myslíme si, že jich dosáhneme jedině naším přístupem. A tak tlačíme na naše podřízené, aby vše bylo podle nás.

Zatím totiž nejsme schopni akceptovat to, že jiný názor může být taky správný a vést ke správnému výsledku. A že podpořit podřízené a nechat je vyzkoušet si jejich přístup (samozřejmě u neklíčových úkolů) s rizikem toho, že to nedopadne, je skvělý nástroj pro rozvoj lidí. A když to nedopadne, myslíme si, že to je konec naší kariéry.

  • Protože nám naši podřízení nestojí za tu námahu, kterou s sebou podporující přístup nese.
  • Protože jsme často v časovém presu a nemáme čas na nějaké podporování, vysvětlování apod.

Jak se zastrašování vyhnout?

Zkuste si sami sebe představit v roli podřízeného, kterému jeho nadřízený říká přesně to, co vy jim. A upřímně si odpovězte na to, jaké jsou vaše reakce.

Máte strach? Jste poníženi? Nebo cítíte podporu a uznání?

Co ve vás tyto pocity vyvolávají?

Jste povzbuzeni do další práce nebo máte pocit, že vaše práce nemá smysl? Chcete se svým šéfem pracovat i nadále nebo byste nejraději dali výpověď, kdyby vás netlačily finanční závazky typu rodina, hypotéka apod.?

Zastrašování může být i užitečné

Snad vám tento článek ukázal, že zastrašování není ta správná cesta k vedení lidí.

Ale nerada bych, abyste nabyli dojmu, že je potřeba být vždy s podřízeným zadobře. Ono je totiž rozdíl mezi konstantním zastrašováním a občasným vyvoláním strachu v podřízeným v případě, že nedělá svou práci dobře. Pak mu zpětnou vazbou ukazujete, kde má prostor pro zlepšení a součástí toho může být i zabrnkání na strunu strachu, která ho motivuje se zlepšit.

Co by se vám mohlo hodit:


10 PRAKTICKÝCH TIPŮ,

díky kterým zvládnete udělat více práce za stejný čas.

Tahák pro úspěšné manažery

Stáhněte si je zdarma kliknutím na obrázek.

Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.