3 důvody, proč musíte mít v týmu ženu, co má děti

Zaměstnáváte matky? Ne? Tak to možná děláte chybu. Na svém příkladu vám ukáži tři schopnosti, které získá každá matka a které by se vám do týmu mohly hodit.

Nemusíte se bát, že vás budu nutit zaměstnávat matky jen proto, že už matkou jsem :) Jen jsem si díky svému dítku uvědomila, že když jsem se na pohovorech oháněla určitými schopnostmi, netušila jsem, že je mateřství ještě více zdokonalí.

Schopnost matek č. 1 – flexibilita

Dítě nás matky učí flexibilitě. Aspoň pokud je to stejné kvítko jako to mé. Každé ráno si slibuji, že tentokrát si uvařím pořádný oběd. Obvykle dítko spí hodinu během dopoledne. Jenže jako na potvoru to neplatí v den, kdy si potřebuji uvařit :)

Dítko se vzbudí po půl hodině akorát ve chvíli, kdy mám připravené suroviny v pekáči a chci to dát do trouby. A samozřejmě se dožaduje svého mléka a to urputným řevem. Naplánované uvaření oběda a jeho snězení v klidu tudíž padá. A začne improvizace.

Například jestli odložit uvaření oběda až po kojení, nebo naprogramovat vypnutí trouby po určité době (ale jak dlouhé a kdo to z trouby vyndá?), nebo si dát k obědu sušenky apod. Mozek pak začne rychle zpracovávat veškeré možnosti a rychle vybere tu nejlepší variantu (= dát si čokoládu a počkat s obědem až po ukojení potřeb dítka :) ).

zmena planu

Za mé manažerské praxe to bylo podobné. Přišla jsem ráno do práce a byla přesvědčena o tom, že zvládnu udělat vše, co jsem si předsevzala. Ale hned po příchodu do práce jsem zjistila, že se objevily jiné, důležitější a urgentnější úkoly, které je potřeba ten den zvládnout. Takže jsem rychle přehodnotila priority a nové úkoly delegovala na podřízené. Ti museli své úkoly také prioritizovat. A to celé se opakovalo několikrát denně.

V takové situaci se hodí, když je podřízený flexibilní a dokáže s neustále se měnícími prioritami pracovat.

Schopnost matek č. 2 – prioritizace

list cinnostiRuku v ruce s flexibilitou jde i prioritizace. Díky věčně se měnícím podmínkám neexistuje chvíle, kdy by nebylo nutné přehodnotit a změnit původně zamýšlený program. Jestliže jsem se v práci musela nad prioritami zamýšlet, sepsat si je na papír a přiřadit jim důležitost, nyní vše jede na autopilota. Prostě během chvilky mozek vše sesumíruje, přehodnotí a vymyslí nové priority.

Schopnost matek č. 3 – efektivita

Pamatujete si na Večerníček o broučcích? Byl v něm brouk Kvapík, který zpíval následující:

Chvátám, chvátám nemám chvíli klid,

já tam, já tam dávno už měl být,

ne-ne-ne-nestíhám nesvačím nestihnu to nestačím,

promiňte vážení mám veliké zpoždění.

Přesně takhle si připadám. Neustále nestíhám. Ať už si rozplánuji jednotlivé činnosti do celého dne, nebo když to nechám náhodě, ani v jednom případě neudělám to, co jsem si naplánovala. Nestíhám se převléct z noční košile do domácího oblečení hned po ránu. Snídám obvykle až v deset hodin. Jídlo si připravuji na několikrát, protože mezitím dítko potřebuje tisíc různých věcí a často si je vynucuje řevem, který mému uchu nelahodí.

Přesto všechno žiju, žije i dítě a domácnost stále vypadá relativně civilizovaně.

Čím je to způsobené? Jsem efektivnější. Dokážu vše udělat v rekordním čase. Nikde zbytečně nelelkuji, prostě makám. A také prioritizuji. Některé činnosti nejsou důležité (nebo nejsou důležité teď a pravděpodobně se důležitými už nikdy nestanou) a proto je odkládám.

No řekněte, nehodilo by se vám, kdyby i vaši podřízení zvládli udělat spoustu úkolů během krátké doby?

Chcete se dozvědět tipy, jak zvýšit výkon svého týmu, i když nyní nikoho nenabíráte? Stačí se zamyslet, zda neděláte obvyklé chyby začínajících manažerů. Které to jsou, se dozvíte zde.

Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.

Komentáře