Úspěšný manažer musí rozumět lidem

Představte si, že jste v pozici podřízeného a váš šéf je tak trochu asociál. Abyste si ho dovedli lépe představit, trochu vám jeho chování popíšu. Když přijde do práce, sotva vás pozdraví. Během dne s vámi nepromluví ani slovo. Úkoly vám zadává jedině e-mailem. Vlastně si vás během dne vůbec nevšímá, jako byste v kanceláři ani nebyli.

Možná se vám to zdá přitažené za vlasy, ale věřte mi, že takoví šéfové existují.

Vyhovoval by vám takový manažer?

A teď si představte, jak by vám takový styl vedení vyhovoval. Cítili byste se pod takovým šéfem dobře? Vyhovovalo by vám, že s vámi celý den nepromluví? Vyhovovalo by vám zadání úkolů e-mailem?

Někdo z vás jistě odpoví, že by mu to vyhovovalo. A někdo z vás odpoví, že by to nesnesl.

Každý z nás je jiný a každý upřednostňujeme jiný styl vedení. A stejně tak jako každý upřednostňujeme jiné vedení od svého šéfa, i naši podřízení upřednostňují jiný styl vedení od nás.

Manažer musí své jednání přizpůsobit lidem, které vede

A v tom je kámen úrazu pro nejednoho začínajícího manažera. I mnoho zkušených manažerů nepřizpůsobuje svůj styl vedení na míru svým podřízeným.

Proč to ti manažeři dělají?

Těžko říct.

Podle mých pozorování to jsou obvykle lidé, kteří nemají sebereflexi, a tak si vůbec neuvědomují, že je něco špatně. Myslí si, že oni jsou naprosto v pořádku a je na podřízeném, aby se jim přizpůsobil.

Takový přístup je jistě možný, ale spokojeného podřízeného vám nezaručí. Naopak pokud přizpůsobíte svůj styl vedení podřízeným, ocení to a budou pod vámi pracovat rádi.

Abyste mohli svůj styl vedení přizpůsobit jednotlivcům ve svém týmu, je nutné nejdříve porozumět tomu, co jim vyhovuje a co od vás očekávají. Jen tak můžete být opravdu úspěšní.

Jak se naučit rozumět lidem, když mi to není přirozené?

Na to je jednoduchá rada, snažte se nejdříve naučit rozumět sám sobě. Pozorujte své reakce na svého nadřízeného. Nebojte se zabořit do svých emocí. Pokud vám to není přirozené, budete se do toho muset nutit. Ale ta práce se opravdu vyplatí.

Hodilo by se vám víc jednoduchých návodů pro každodenní manažerské situace?

MANUÁL ZAČÍNAJÍCÍHO MANAŽERA

Jedinečná příručka pro všechny začínající manažery, která vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry.

Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.

Komentáře