Máte ve svém týmu ženy? Všimli jste si, že se chovají trochu nepředvídatelně? Třeba jeden týden zvládnou úplně všechno, co jim naložíte a ještě si říkají o další práci a další týden fňukají, že toho mají moc a že to nezvládnou? A vám se zdá, že v obou týdnech bylo práce stejně a byla i stejně náročná?
Nezdá se vám to, opravdu té práce mohlo být po oba dva týdny stejně a mohla být stejně náročná. Jen se posunulo ženské vnímání toho, co zvládnou, v důsledku ženské cykličnosti.
Už chcete odejít, že žádné ezoterické žvásty nebudete číst a toto vás opravdu nezajímá? Dejte tomu šanci a uvidíte, jestli vám to bude dávat smysl a vysvětlí to chování, které u žen pozorujete. Možná se vám pak s nimi bude lépe pracovat. Nebo se aspoň nebudete každý měsíc divit, kam se poděla ta příjemná a výkonná žena, co jste měli v týmu :) A možná vám to vysvětlí vaše vlastní chování nebo chování vaší přítelkyně či manželky :)
Během měsíce žena prochází čtyřmi fázemi. Každá může trvat pár dní, týden nebo dokonce déle jak týden. A každá fáze má svá specifika, která se projevují v pracovním životě a mají vliv na výkon, který žena podá a na její chování.
Tato fáze přichází s koncem menstruace. V tu chvíli je žena jako znovuzrozená a její chování a výkonnost se nejvíce podobá tomu mužskému.
Tato fáze je snem pro každého manažera. Všechno hezky odsejpá, žena neprotestuje proti novým úkolům, neprojevuje své emoce a maká jako šroub.
Menší nevýhodou je, že může být méně týmová a že si toho může naložit víc, než je schopná reálně zvládnout.
V dynamické fázi jsem se chtěla nacházet pořád. Měla jsem ze sebe radost, že jsem tak výkonná, že mi jdou úkoly dobře od ruky, že to moc neprožívám a že se podobám mužským kolegům (kterých okolo mne bylo více jak žen). Mé ego rostlo pokaždé, když jsem dostala těžký úkol a zdárně ho dokončila.
V této fázi ženu úkolujte těmi nejtěžšími úkoly.
Ať je pracovní náplň ženy jakákoliv, v této fázi žena přirozeně upřednostňuje komunikaci s lidmi.
V této fázi má žena ještě hodně sil, úkoly jí jdou stále dobře od ruky a ani moc neprotestuje proti novým úkolům.
Oproti dynamické fázi však může méně používat logiku a analytické myšlení – aspoň to se říká, já to však na sobě nikdy nepozorovala.
Osobně jsem expresivní fázi od té dynamické moc neodlišovala. Jen jsem raději mluvila s lidmi, ale přesto jsem zvládala svou analytickou práci. Pořád jsem měla dost sil na práci a nic mi nečinilo problém. Jedině v této fázi jsem bez obav šla vyjednávat škrty v rozpočtech. Vždy jsem rychle dokázala najít pádné argumenty, které ostatní museli akceptovat.
Zadávejte ženě podobné úkoly jako ve fázi dynamické. Jen si dejte pozor, aby náročné úkoly stihla dokončit během následujícího týdne, maximálně dvou (dále se dočtete proč). Poté už by jejich dokončení mohlo být nad její síly.
Toto je ta obávaná fáze, kdy je žena nevypočitatelná. Chvíli září jako sluníčko a za pět minut je z ní fúrie. Z mé zkušenosti je tato fáze nepříjemná nejenom pro manažera, ale i pro ženu samotnou.
Tato fáze má své výhody, kvůli kterým jsem jí tu emocionální nestálost odpustila:
V této fázi funguje skvěle intuice. Mou prací byla čísla a modely. Něco, co vyžaduje analytické myšlení a intuice je tam k ničemu. Přesto jsem intuici ve své práci využívala. Právě v kreativní fázi se mi v mysli zjevil vykřičník, že je něco špatně, hned při otevření nějakého modelu. Vůbec jsem nevěděla, co je špatně a proč. Jen jsem se mohla spolehnout na to, že tam něco špatně je.
Nespoléhejte se na to, že ženě bude práce odsýpat od ruky tak rychle jako v předchozích fázích. Dejte jí čas. Čím méně na ní budete tlačit, tím méně se bude snažit vyrovnat pracovnímu výkonu v předchozích dvou fázích a o to víc energie bude schopná vložit do řešení pracovních úkolů.
Poslední menstruační fáze je v dnešní rychlé době tlačící na výkon pro ženu ta nejnáročnější.
Čím víc se žena přemáhá, aby byla stejně produktivní jako v předchozích fázích, tím méně energie má po celý další měsíc a tím déle únava trvá. Prostě v této fázi má žena odpočívat. Jenže musí chodit do práce, starat se o rodinu atd. A tak si nedovolí odpočívat ani v práci ani doma.
V menstruační fázi (někdy už i dřív) jsem s oblibou říkala, že mám mozek na dovolené. Ať jsem se snažila sebevíc, žádnou myšlenku nevyplodil. Jakoby tam nebyl. Ani čokoládový nebo kávový doping ho nedonutil spolupracovat :) Prostě tam nebyl a tak nemohl pracovat :) Ostatním to přišlo vtipné a nikdo nejspíš netušil, jak moc mě to užírá. Chtěla jsem být stále ta výkonná manažerka a zaměstnankyně, která umí vyřešit jakkoli složitý úkol, kdykoli poradí svým podřízeným a je skvělou vedoucí týmu. Jenže to nešlo.
Některé ženy si nejsou pravidelných změn vědomy a snaží se ze všech sil udržet stále stejnou výkonnost. A i kdyby si toho vědomy byly, nejspíš to budou považovat za něco natolik intimního, že vám neřeknou: „Nedávej mi teď žádné nové a náročné úkoly, mám menstruaci a nezvládnu to.“ Já sama jsem také svému týmu a šéfovi tyto věci neříkala, přestože by to jistě pochopili. Prostě mi to přišlo moc intimní na vyřčení nahlas.
Této fáze využít nejde.
To všechno jí uleví a o to rychleji se jí vrátí její původní výkonnost z dynamické a expresivní fáze.
Možná vás teď napadne, že je to strašně krásné a že by to i mohlo dávat smysl, jenže jak to jako máte v realitě provést, když termíny jsou jasné, úkoly přichází nečekaně a nikdo se vás neptá na to, v jaké fázi vy nebo vaše podřízené jsou. Chápu a rozumím. Sama jsem to zažila. V dnešních firmách toto nejde aplikovat pořád. Ale dá se najít čas, kdy to jde.
Další otázkou je, jak zjistit, v jaké fázi podřízená je. Osobně jsem si netroufla se zeptat. Přišlo mi to až moc osobní a tak jsem se řídila jen pozorováním. Možná máte víc odvahy jak já a zeptáte se, ale já byla srab :)
I v tomto případě výjimky potvrzují pravidlo. Můžete mít v týmu ženu, na které ani jedna z fází není znát. Pořád se chová a pracuje stejně. V zásadě znám dva důvody, které to mohou vysvětlovat. Buď bere antikoncepci, která přirozenou cykličnost do velké míry eliminuje, nebo se extrémně přemáhá, aby na ní žádná změna nebyla poznat.
Doufám, že jsem vám trochu přiblížila ženskou cykličnost a že vám tyto informace v práci (nebo doma) pomůžou.
Já sama jsem si změn svého chování nebyla vědoma dokud jsem se o cykličnosti nedozvěděla. Až poté jsem si jednotlivé změny plně uvědomila a došlo mi, že každá fáze jednou přejde a zase přijde jiná. Vzala jsem tudíž na milost i fázi kreativní a reflektivní, které v mých očích nebyly dost dobré. Kdy jsem nebyla tak výkonná, jak bych chtěla. Kdy jsem prostě nestíhala své mužské kolegy a cítila se díky tomu méněcenná. Tyto pocity akorát rozjely spirálu myšlenek nejsem dost dobrá a z ní se v těchto fázích nedá vylézt.
Díky znalosti jednotlivých fází jsem se naučila lépe vnímat své tělo a pocity. Přestala jsem se sebemrskačsky obviňovat, že v určité fázi nestíhám a nemyslí mi to. Taky jsem se do jisté míry přestala starat o to, co si o tom myslí ostatní a jestli si toho všimli. A to vše jen díky tomu, že jsem věděla, že to přejde a výkonnost se mi zase vrátí.
Taky jsem se naučila, že jde těch dvou nic moc fází do jisté míry využít. Že když jsem v kreativní fázi hádavá, protivná a kritická, můžu té kritičnosti využít ve prospěch pracovních úkolů. Stejně tak mi došlo, že když se v reflektivní práci nebudu přemáhat, budu o to dřív plná síly na nové úkoly. Prostě jsem hledala cesty, jak toho využít, když už na tom nic nezměním.
Hodilo by se vám víc jednoduchých návodů pro každodenní manažerské situace?
MANUÁL ZAČÍNAJÍCÍHO MANAŽERA
Jedinečná příručka pro všechny začínající manažery, která vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry.