Proč se ženy ve vašem týmu jednou chovají tak a podruhé přesně opačně?

Máte ve svém týmu ženy? Všimli jste si, že se chovají trochu nepředvídatelně? Třeba jeden týden zvládnou úplně všechno, co jim naložíte a ještě si říkají o další práci a další týden fňukají, že toho mají moc a že to nezvládnou? A vám se zdá, že v obou týdnech bylo práce stejně a byla i stejně náročná?

Nezdá se vám to, opravdu té práce mohlo být po oba dva týdny stejně a mohla být stejně náročná. Jen se posunulo ženské vnímání toho, co zvládnou, v důsledku ženské cykličnosti.

Už chcete odejít, že žádné ezoterické žvásty nebudete číst a toto vás opravdu nezajímá? Dejte tomu šanci a uvidíte, jestli vám to bude dávat smysl a vysvětlí to chování, které u žen pozorujete. Možná se vám pak s nimi bude lépe pracovat. Nebo se aspoň nebudete každý měsíc divit, kam se poděla ta příjemná a výkonná žena, co jste měli v týmu :) A možná vám to vysvětlí vaše vlastní chování nebo chování vaší přítelkyně či manželky :)

Čtyři v jedné každý měsíc

Během měsíce žena prochází čtyřmi fázemi. Každá může trvat pár dní, týden nebo dokonce déle jak týden. A každá fáze má svá specifika, která se projevují v pracovním životě a mají vliv na výkon, který žena podá a na její chování.

Fáze dynamická – naložte mi toho co nejvíc

Tato fáze přichází s koncem menstruace. V tu chvíli je žena jako znovuzrozená a její chování a výkonnost se nejvíce podobá tomu mužskému.

 • Chce zvládnout co nejvíc práce.
 • Nic pro ní není problém.
 • Sebesložitější úkol přijme s radostí a ani ho nenazve výzvou.
 • Je soupeřivá.
 • Obvykle jí nevadí pracovat přesčas.

vykonny podrizeny

Tato fáze je snem pro každého manažera. Všechno hezky odsejpá, žena neprotestuje proti novým úkolům, neprojevuje své emoce a maká jako šroub.

Menší nevýhodou je, že může být méně týmová a že si toho může naložit víc, než je schopná reálně zvládnout.

V dynamické fázi jsem se chtěla nacházet pořád. Měla jsem ze sebe radost, že jsem tak výkonná, že mi jdou úkoly dobře od ruky, že to moc neprožívám a že se podobám mužským kolegům (kterých okolo mne bylo více jak žen). Mé ego rostlo pokaždé, když jsem dostala těžký úkol a zdárně ho dokončila.

Jak toho můžete jako manažer využít?

V této fázi ženu úkolujte těmi nejtěžšími úkoly.

 • Úkoly, které vyžadují samostatnou, analytickou práci a minimum komunikace s ostatními.
 • Úkoly, které vyžadují nejvíce fyzické síly a psychické odolnosti.
 • Úkoly, které byste nazvali výzvou a které ji mohou posunout dál v její kariéře.
 • Úkoly, které se jí před týdnem zdály neproveditelné a se kterými si vůbec nevěděla rady.
 • Úkoly, které zaberou delší čas na dokončení. Klidně dva až tři týdny.

Fáze expresivní – takovou vyřídilku jen tak někdo nemá

Ať je pracovní náplň ženy jakákoliv, v této fázi žena přirozeně upřednostňuje komunikaci s lidmi.

 • Dokáže se skvěle vyjádřit a argumentovat.
 • Ochotně spolupracuje s ostatními.
 • Vyjedná skvělé podmínky.
 • Najde nečekané win-win řešení.

V této fázi má žena ještě hodně sil, úkoly jí jdou stále dobře od ruky a ani moc neprotestuje proti novým úkolům.

Oproti dynamické fázi však může méně používat logiku a analytické myšlení – aspoň to se říká, já to však na sobě nikdy nepozorovala.

Osobně jsem expresivní fázi od té dynamické moc neodlišovala. Jen jsem raději mluvila s lidmi, ale přesto jsem zvládala svou analytickou práci. Pořád jsem měla dost sil na práci a nic mi nečinilo problém. Jedině v této fázi jsem bez obav šla vyjednávat škrty v rozpočtech. Vždy jsem rychle dokázala najít pádné argumenty, které ostatní museli akceptovat.

Jak toho můžete jako manažer využít?

Zadávejte ženě podobné úkoly jako ve fázi dynamické. Jen si dejte pozor, aby náročné úkoly stihla dokončit během následujícího týdne, maximálně dvou (dále se dočtete proč). Poté už by jejich dokončení mohlo být nad její síly.

 • Zadávejte ženě přednostně ty úkoly, kdy je nutné něco s někým dohodnout.
 • Klidně jí dejte za úkol těžké vyjednávání.
 • Stále ji můžete zásobovat úkoly, které jsou z vašeho pohledu na hranici jejích schopností a které jsou pro ni výzvou. Ovšem tyto úkoly by měly být dokončitelné během týdne nebo dvou.

Fáze kreativní – chci mít čistý stůl

Toto je ta obávaná fáze, kdy je žena nevypočitatelná. Chvíli září jako sluníčko a za pět minut je z ní fúrie. Z mé zkušenosti je tato fáze nepříjemná nejenom pro manažera, ale i pro ženu samotnou.

 • Ona sama neví, co si se sebou počít. Je ovládaná hormony a nedaří se jí své emoce ovládnout. A když už je ovládne, ztratí tím spoustu energie, kterou by mohla věnovat práci.
 • Zároveň pomalu přichází únava. Žena už nezvládá tolik úkolů jako předtím a je z toho rozladěná. Uvědomuje si svoji menší výkonnost a vadí ji to. Bojí se, že si její nevýkonnosti všimnou ostatní a budou si myslet, že na svou práci nemá. A to nehledě na to, že poslední dva týdny byla supervýkonná.

Tato fáze má své výhody, kvůli kterým jsem jí tu emocionální nestálost odpustila:

 • Žena chce mít před přicházející menstruací „uklizeno” a tak dokončuje jeden úkol za druhým.
 • V mysli se jí objevují řešení úkolů, aniž by nad nimi musela přemýšlet.
 • Nevýhodou (ale zároveň i výhodou) je, že je silně kritická. Ke všemu a ke všem (včetně sebe).
 • Taky vidí zbytečné úkony a nedokonalé procesy. To, co ostatní akceptují s tím, že se to tak dělalo vždycky a nezamýšlí se nad tím. Ale jí to štve a chce to změnit.

cisty pracovni stul

V této fázi funguje skvěle intuice. Mou prací byla čísla a modely. Něco, co vyžaduje analytické myšlení a intuice je tam k ničemu. Přesto jsem intuici ve své práci využívala. Právě v kreativní fázi se mi v mysli zjevil vykřičník, že je něco špatně, hned při otevření nějakého modelu. Vůbec jsem nevěděla, co je špatně a proč. Jen jsem se mohla spolehnout na to, že tam něco špatně je.

Jak toho můžete jako manažer využít?

 • Pokud je to jen trochu možné, nechte ženu dokončit stávající úkoly.
 • Nebo jí zadejte úkoly, kdy je potřeba se na věc podívat z úplně jiného úhlu pohledu, než jste byli zvyklí. Optimalizace a zjednodušování všeho druhu jsou v této fázi ideálním úkolem.
 • Využijte kritičnost, chtějte zpětnou vazbu na cokoliv. Jen se pak neděste, když žena zkritizuje úplně vše včetně vás :)
 • Vzhledem k jejím neočekávaným změnám nálad jí nedávejte moc úkolů, které vyžadují komunikaci s ostatními, jestliže si nejste jisti, že své výkyvy nálad dokáže ovládnout :)

Nespoléhejte se na to, že ženě bude práce odsýpat od ruky tak rychle jako v předchozích fázích. Dejte jí čas. Čím méně na ní budete tlačit, tím méně se bude snažit vyrovnat pracovnímu výkonu v předchozích dvou fázích a o to víc energie bude schopná vložit do řešení pracovních úkolů.

Fáze reflektivní – nechte mě všichni být, potřebuji odpočívat

Poslední menstruační fáze je v dnešní rychlé době tlačící na výkon pro ženu ta nejnáročnější.

 • Žena je neproduktivní, nekomunikativní, uzavřená do sebe a unavená.
 • Nejraději by do práce vůbec nešla a zůstala by v posteli.
 • Pravidelné činnosti, které už má v malíku, jsou najednou strašně složité a trvají věčnost.
 • I ten nejjednodušší nový úkol je pro ni složitý a jeho vyřešení ji stojí spoustu energie.

zena v houpaci siti

Čím víc se žena přemáhá, aby byla stejně produktivní jako v předchozích fázích, tím méně energie má po celý další měsíc a tím déle únava trvá. Prostě v této fázi má žena odpočívat. Jenže musí chodit do práce, starat se o rodinu atd. A tak si nedovolí odpočívat ani v práci ani doma.

V menstruační fázi (někdy už i dřív) jsem s oblibou říkala, že mám mozek na dovolené. Ať jsem se snažila sebevíc, žádnou myšlenku nevyplodil. Jakoby tam nebyl. Ani čokoládový nebo kávový doping ho nedonutil spolupracovat :) Prostě tam nebyl a tak nemohl pracovat :) Ostatním to přišlo vtipné a nikdo nejspíš netušil, jak moc mě to užírá. Chtěla jsem být stále ta výkonná manažerka a zaměstnankyně, která umí vyřešit jakkoli složitý úkol, kdykoli poradí svým podřízeným a je skvělou vedoucí týmu. Jenže to nešlo.

Některé ženy si nejsou pravidelných změn vědomy a snaží se ze všech sil udržet stále stejnou výkonnost. A i kdyby si toho vědomy byly, nejspíš to budou považovat za něco natolik intimního, že vám neřeknou: “Nedávej mi teď žádné nové a náročné úkoly, mám menstruaci a nezvládnu to.” Já sama jsem také svému týmu a šéfovi tyto věci neříkala, přestože by to jistě pochopili. Prostě mi to přišlo moc intimní na vyřčení nahlas.

Jak toho můžete jako manažer využít?

Této fáze využít nejde.

 • Nejlepší je nechat ženu být a pokud to není úplně nutné, nezadávat jí další úkoly.
 • Pokud to jde, netlačit na dokončení úkolů z předchozích fází. Nechat jí čas, aby po malých částech vše dokončila.
 • A třeba jí poslat dříve domů nebo jí umožnit pracovat z domova.

To všechno jí uleví a o to rychleji se jí vrátí její původní výkonnost z dynamické a expresivní fáze.

Jak to prakticky funguje?

Možná vás teď napadne, že je to strašně krásné a že by to i mohlo dávat smysl, jenže jak to jako máte v realitě provést, když termíny jsou jasné, úkoly přichází nečekaně a nikdo se vás neptá na to, v jaké fázi vy nebo vaše podřízené jsou. Chápu a rozumím. Sama jsem to zažila. V dnešních firmách toto nejde aplikovat pořád. Ale dá se najít čas, kdy to jde.

Další otázkou je, jak zjistit, v jaké fázi podřízená je. Osobně jsem si netroufla se zeptat. Přišlo mi to až moc osobní a tak jsem se řídila jen pozorováním. Možná máte víc odvahy jak já a zeptáte se, ale já byla srab :)

Co když se žena chová stále stejně?

I v tomto případě výjimky potvrzují pravidlo. Můžete mít v týmu ženu, na které ani jedna z fází není znát. Pořád se chová a pracuje stejně. V zásadě znám dva důvody, které to mohou vysvětlovat. Buď bere antikoncepci, která přirozenou cykličnost do velké míry eliminuje, nebo se extrémně přemáhá, aby na ní žádná změna nebyla poznat.

Doufám, že jsem vám trochu přiblížila ženskou cykličnost a že vám tyto informace v práci (nebo doma) pomůžou.

Jak jsem se s tím vypořádala já

Já sama jsem si změn svého chování nebyla vědoma dokud jsem se o cykličnosti nedozvěděla. Až poté jsem si jednotlivé změny plně uvědomila a došlo mi, že každá fáze jednou přejde a zase přijde jiná. Vzala jsem tudíž na milost i fázi kreativní a reflektivní, které v mých očích nebyly dost dobré. Kdy jsem nebyla tak výkonná, jak bych chtěla. Kdy jsem prostě nestíhala své mužské kolegy a cítila se díky tomu méněcenná. Tyto pocity akorát rozjely spirálu myšlenek nejsem dost dobrá a z ní se v těchto fázích nedá vylézt.

Díky znalosti jednotlivých fází jsem se naučila lépe vnímat své tělo a pocity. Přestala jsem se sebemrskačsky obviňovat, že v určité fázi nestíhám a nemyslí mi to. Taky jsem se do jisté míry přestala starat o to, co si o tom myslí ostatní a jestli si toho všimli. A to vše jen díky tomu, že jsem věděla, že to přejde a výkonnost se mi zase vrátí.

Taky jsem se naučila, že jde těch dvou nic moc fází do jisté míry využít. Že když jsem v kreativní fázi hádavá, protivná a kritická, můžu té kritičnosti využít ve prospěch pracovních úkolů. Stejně tak mi došlo, že když se v reflektivní práci nebudu přemáhat, budu o to dřív plná síly na nové úkoly. Prostě jsem hledala cesty, jak toho využít, když už na tom nic nezměním.

Hodilo by se vám víc jednoduchých návodů pro každodenní manažerské situace?

MANUÁL ZAČÍNAJÍCÍHO MANAŽERA

Jedinečná příručka pro všechny začínající manažery, která vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry.

 

Tagy:
Zuzana Nováková

Pomáhám vám, začínajícím manažerům, se zorientovat ve vaší nové roli. Píšu pro vás jednoduché, srozumitelné a užitečné návody pro řešení každodenních situací. Mým cílem je, abyste své manažerské začátky prožili bez stresu a s úsměvem na tváři.

Napsala jsem pro vás e-book Manuál začínajícího manažera, který vás úspěšně provede prvním rokem vaší manažerské kariéry, a e-book Mistr delegování, díky kterému vaši podřízení udělají většinu práce za vás a v perfektní kvalitě.

Komentáře